قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس

اپن‌ کارت یا پرستاشاپ

اپن‌ کارت یا پرستاشاپReviewed by رضا سعیدی on Nov 13Rating: 5.0اپن‌ کارت یا پرستاشاپ

اپن‌ کارت یا پرستاشاپ

 

این مطلب از بانه وب برای دوستانی است که قصد دارند در دنیای عظیم اینترنت یک فروشگاه داشته باشند .در این نوشته قصد دارم با بررسی نه چندان بلند دو فروشگاه ساز بزرگ یعنی اپن کارت و پرستاشاپ بپردازم.با ما همراه باشید و برای انتخاب درست بین این دو فروشگاه ساز و انتخاب مناسب با فروشگاهی که قصد راه اندازی ان را دارید دست یابید.همچنین به شما کمک خواهد کرد که در صورتی که این دوسیستم برای کار شما امکانات بیشتر یا کمتری دارند سعی کنید در پی فروشگاه ساز دیگری بگردند و انتخاب کنید.

– دوستان توجه داشته باشید این مقایسه رو من بر اساس تجربیات شخصی خودم و استفاده از این دوسیستم می نویسم .

در بین جستجو ها ی که انجام دادم برای انتحاب یک فروشگاه ساز به دو گزینه اپن کارت و پرستاشاپ که از محبوبیت بیشتری در بین کار بران ایرانی بر خوردار است برخوردم و پس از مدتی استفاده از هر کدام به یه سری کم و کاستی های از هر کدام رسیدم و در این نوشته به سراغ بعضی هاشون خواهم رفت و برای شما هم خواهم نوشت تا کار را تا حدی برای شما که قصد دارید فروشگاهی را اندازی کنید.کار را راحت تر کرده باشم.با ما هراه باشید.

گزینه اولی که در دخط خلاصه میکنم امکانات این دو فروشگاه ساز است: 

از نظر امکانات، پرستاشاپ به طور مشخصی، امکانات گسترده‌تری  نصبت به اپن کارت دارد. البته این امکانات ممکن است در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار نگیرد و اصلا تا پایان پروژه نیازی به ان نداشته باشید.. اپن‌کارت ،نیز  تقریبا تمام نیازهای اولیه برای راه‌اندازی یک فروشگاه را پوشش می‌دهد و همچنین امکانات زیادی دارد..
گزینه دومی که لازم میدونم در مورد ان بنویسم و جود و فراوانی  ماژول ها این دو سیستم فروشگاهی(اپن کارت (پرستاشاپ) است.

هر دو سیستم دارای تعدادی افزونه‌ی از پیش نصب شده و یک مخزن آنلاین برای افزونه‌های دیگر هستند. حجم افزونه‌های نصب شده روی پرستاشاپ بسیار بیشتر از اوپن‌کارت است. از طرف دیگر، نیاز اوپن‌کارت به افزونه‌ها بیشتر از پرستاشاپ است در حالی که این نیاز را به خوبی برطرف نمی‌کند.

پرستاشاپ در مدت زمانی که من ازان استفاده کردم تونستم با همان ماژولهای را یگانش هیچ جایی کم نیارم و کارم رو به خوبی پیش ببرم.اما اپن کارت به این شیوه نیست.و حتی خیلی از ماژول های ان که بسیار ساده و پیش پا افتاده هستند به صورت تجاری عرضه میشن.

افزونه‌های خوب و مهم موجود در سایت پرستاشاپ و اوپن‌کارت عمدتا تجاری هستند. قیمت افزونه‌های پرستاشاپ به طور تقریبی حدود ۷۰-۸۰ دلار است در حالی که افزونه‌های اوپن‌کارت به طور متوسط ۲۰ دلار قیمت دارند.

ظاهرا کنترل تیم توسعه روی افزونه‌های پرستاشاپ بسیار بهتر است. به همین دلیل، کیفیت و اطمینان به افزونه‌های پرستاشاپ بالاتر به نظر می‌رسد.
توسعه‌ی افزونه‌های جدید

در شکل توسعه‌ی افزونه‌های جدید، اوپن‌کارت یک فاجعه است. برای اضافه کردن یک افزونه‌ی جدید، باید چندین فایل را در شاخه‌های مختلف و پیش‌فرض اوپن‌کارت کپی کنید ! برای تغییر دادن کارایی‌های پیش‌فرض هم دو راه دارید. یا تغییر فایل‌های اصلی ! یا استفاده از افزونه‌ی VQMod که خود یک فاجعه‌ی دیگر است کمک بگیرید. و انجام و نصب ماژول در اپن کارت برایافراد مبتدی بسیار کار مشکلی است.

در طرف مقابل، پرستاشاپ، برای هر افزونه یک شاخه‌ی مجزا اختصاص می‌دهد و با استفاده از Hookهای آن می‌توانید، عملکردهای هسته را تغییر دهید.و با رفتن به چند صفحه و زدن چند کلید افزونه خود را نصب کنید و از ان بهره ببرید.

بهینه‌سازی موتور جستجو( SEO )

هردو سیستم فروشگاه ی امکانات سئو خوبی در اختیار فوروشگاه داران قرار میدهند که من در مدت زمان استفاده از این دوسیستم تفاوت خاصی در بین اینها ندیدم.

و نمیتونم در بین این دو در رابطه با سئو قضاوت کنم. و فکر کنم فرق خاصی با هم ندارند.

ولی خوب پرستاشاپ کار راحت تری نسبت به اپن کارت برای استفاده از امکانات سئو دارد.
کارایی

من در این رابطه زیاد سررشته ندارم ولی با توجه به کیفیت اپن کارت من در زمان با توجه به کیفیت کدنویسی، به نظر می‌رسد اوپن‌کارت در حجم بالای تراکنش‌ها آسیب‌پذیر باشد.
سیستم قالب‌نویسی

شکل توسعه‌ی قالب در هر دو محصول شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارد. جز اینکه در پرستاشاپ از Smarty برای توسعه‌ی قالب کمک گرفته می‌شود. این ویژگی می‌تواند سرعت کدنویسی و قابلیت توسعه‌پذیری قالب‌ها را افزایش دهد.

قالب اپن کارت  –قالب پرستاشاپ
بخش مدیریت

ساختار و شیوه‌ی کدنویسی در پرستاشاپ بهتر و بهینه‌تر است و از این جهت هم اوپن‌کارت نمره‌ی خوبی دریافت نمی‌کند.ولی خوب یک خوبی که اپن کارت نسبت به پرستاشاپ دارد بخش مدیدریت اپن کارت سبک تر و کم حجم تر است و برای افرادی که از سرعت کم اینترنت برخوردارند استفاده از اپن کارت فکر کنم راحت تر باشد.

یکپارچه‌سازی

هر دو سیستم دارای افزونه‌هایی تجاری و رایگان برای یکپارچه‌سازی با سیستم‌های دیگر مثل وردپرس و جوملا هستند. در این زمینه هم پرستاشاپ سازگاری بهتری با سیستم‌های دیگر دارد.

و میتوان با استفاده از افزونه های ان را به وردپرس  متصل کنید..

پشتیبانی :

من مدت زمان بیشتری با پرستاشاپ کار کردم و از خدمات پشتیبانی ان راضی بودم و هر گونه سوال ی که برایم پیش میامد در انجمن به ان میرسیدم. و لی اپن کارت با توجه به مدت زمان کمی که از ان استفاده کردم از خدمات انها هم راضی و خشنود بودم و از این لحاظ تفاوت چندانی با هم ندارند و لی فک کنم پرستا یه قدم جلو تر باشه.

نتیجه گیری:

اگر به ارائه تعداد محدودی محصول فکر می کنید اپن کارت میتونه گزینه مناسب شما باشه.ولی اگر به امکانات خاص فکر می کنید قصد دراید فروشگاه همیگشی داشته باشید پرستاشاپ بهنظر من گزینه مناسب تری خواهد بود.

دراینده به معرفی فروشگاه ساز ها و مقایسه دیگر فروشگاه ساز ها خواهیم پرداخت.

موفق باشید.

مطلب پیشنهادی

قالب پرستاشاپ لئوشاپینگ leoshoping

اپن‌ کارت یا پرستاشاپReviewed by رضا سعیدی on Nov 13Rating: 5.0اپن‌ کارت یا پرستاشاپقالب لئوشاپینگ …

یک دیدگاه

  1. ممنونم . مفید بود . 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.